NEWSLETTER 4/25

 
 
 

Milí čitatelia,

prinášame vám ďalšie novinky zo sveta plynárenstva a energetiky. Na Slovensko opäť prúdi ruský plyn, no namiesto z východu, tečie z juhu. Plynová mobilita môže byť efektívnym riešením dekarbonizácie verejnej dopravy v mestách a KSK začína budovať vodíkové údolie aj za podpory plynárenských firiem. V neposlednom rade pozývame na workshop, zameraný na legislatívu EÚ ETS 2, ktorý bude 20. februára v kongresovom centre SPP v Bratislave.

Želám príjemné čítanie

Richard Kvasňovský, výkonný riaditeľ SPNZ

 
 
 

Z DIANIA V POSLEDNÝCH
TÝŽDŇOCH VYBERÁME:

 
 

Workshop SPNZ “Zavádzanie EU ETS 2 a vplyv na priemysel a energetiku”

Priniesť informácie pre odbornú obec a členov SPNZ k stavu zavádzania systému EU ETS 2 v podmienkach SR je cieľom workshopu “Zavádzanie EU ETS 2 a vplyv na priemysel a energetiku”, ktorý sa bude konať 20. februára 2025 od  8.30 - 12.00 h v kongresovej sále Dunaj v budove SPP. Prítomní odborníci vysvetlia, ako bude nastavený systém rozšírenia pôsobnosti emisných povoleniek pre oblasť vykurovania a dopravy v SR a poskytnú aj informácie o očakávaných povinnostiach jednotlivých subjektov a konkrétnych dosahoch na firmy a odberateľov. Účasť na workshope je bezplatná, prihlášku nájdete v linku…

14. 2. 2025

 

Gazprom Export od 1. februára obnovil dodávky zemného plynu pre SPP cez plynovod TurkStream

Ruský Gazprom Export od 1. februára obnovil dodávky plynu pre SPP cez plynovod TurkStream. Začiatkom apríla by sa dodávky na Slovensko cez túto trasu mohli zdvojnásobiť, uviedol generálny riaditeľ spoločnosti SPP Vojtech Ferencz, ktorý zdôraznil energetickú bezpečnosť Slovenska ako prioritu spoločnosti. Viac sa dočítate v článku…

6. 2. 2025

 

Plynová mobilita môže efektívne dekarbonizovať verejnú dopravu

Jediný sektor, v ktorom na Slovensku neklesajú emisie skleníkových plynov, je doprava. Riešením je podpora alternatívnych pohonov aj na báze plynu z európskych zdrojov. O plynovú mobilitu je medzi dopravnými podnikmi veľký záujem. Viac vo videopodcaste Otvorene o plyne...

3. 2. 2025

 

V mestách s dostupnou infraštruktúrou sú CNG autobusy ekonomicky a ekologicky výhodné

V mestách s dostupnou infraštruktúrou sú CNG autobusy ekonomicky a ekologicky výhodné. Produkujú podstatne menej emisií a pevných častíc ako dieselové vozidlá a sú aj tichšie. Na konferencii SPNZ „Plynová mobilita vo verejnej autobusovej doprave“ to povedal dekan Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov (FPEDaS) Žilinskej univerzity v Žiline, profesor Miloš Poliak, ktorý predstavil výsledky výskumu na univerzite. Viac nájdete v článku…

31. 1. 2025

 

Nové vedenie spoločnosti NAFTA a.s.: Generálnym riaditeľom sa stal Ing. Ladislav Goryl, predsedom predstavenstva Ing. Martin Bartošovič

Spoločnosť NAFTA a.s., popredný hráč v oblasti podzemného skladovania energie a prieskumu, oznámila významné zmeny vo svojom vrcholovom manažmente. S účinnosťou od 1. februára 2025 sa novým generálnym riaditeľom stal Ing. Ladislav Goryl a predsedom predstavenstva bol vymenovaný Ing. Martin Bartošovič. Viac prináša článok…

3. 2. 2025

 

V Košickom kraji vznikne vodíkové údolie, KSK na jeho vybudovanie získal 9 mil. eur

Košický samosprávny kraj získal 9 miliónov eur na projekt Vodíkového údolia EASTGATEH2V, teda regiónu, v ktorom sa vodík produkuje, prepravuje aj spotrebúva. V prvej fáze projektu má byť v Košiciach do polovice roka spustený 2MW elektrolyzér produkujúci ročne 170 ton zeleného vodíka, ktorý by sa mal využívať ako palivo pre autobusy, odpadové vozidlá či prepravné drony. Viac prináša článok…

7. 2. 2025

 

Ukrajinský dovoz plynu cez Slovensko vzrástol

Ukrajina, ktorá začala minulý týždeň odoberať plyn zo Slovenska (a takisto z Maďarska a Poľska), objem dovozu opäť zvýšila. Kým v prvých dňoch po opätovnom spustení dovozu predstavovali objemy zo Slovenska okolo 7 mil. metrov kubických, postupne sa zvýšili až na 12,2 mil. m3 denne. Viac nájdete v článku…

13. 2. 2025

 

Európska cena plynu je na dvojročnom maxime, prispelo k tomu chladné počasie, nízke zásoby aj silný ukrajinský dovoz

Ceny zemného plynu v Európe vzrástli na dvojročné maximum. Rast spôsobila predpoveď chladného počasia v severozápadnej Európe, nízka úroveň európskych zásobníkov, ako aj pokračujúci silný nákup plynu Ukrajinou, ktorý vyvoláva obavy o dostatok komodity na trhu. Viac sa dozviete z článku…

10. 2. 2025

 

Exportné projekty USA budú pravdepodobne aj naďalej zohrávať významnú úlohu v dodávkach plynu do Európy

Exportné LNG projekty v USA budú pravdepodobne aj naďalej zohrávať významnú úlohu v dodávkach plynu do Európy. V tejto súvislosti stojí za pozornosť zmena domácej americkej politiky po nástupe staronového prezidenta Donalda Trumpa zameraná na zvýšenie ťažby ropy a plynu. Jej vplyv však nemusí mať želaný účinok, ak by nová administratíva pristúpila k zavedeniu ciel na tovary z Číny a iných trhov, ktoré by mohli zareagovať rôznymi protiopatreniami. Vo svojom „2024 Year in Review, Natural Gas and Liquid Natural Gas“ to uviedla advokátska kancelária Squire Patton Boggs, člen SPNZ. Viac v článku…

4. 2. 2025

 

Povinné ciele EÚ pri skladovaní plynu – strieľanie si do vlastnej nohy?

Veľkoobchodné európske ceny zemného plynu opäť výrazne rastú a blížia sa k úrovni 60 €/MWh. Faktorov, ktoré k tomu prispievajú, je viacero, od počasia, cez koniec ukrajinského tranzitu do Európy, nízky stav zásob, potrebu Ukrajiny dovážať významné objemy plynu, až po napätý globálny trh a geopolitiku. Aby toho nebolo málo, Európa si časť problémov spôsobuje aj sama, napríklad nariadením EÚ o povinnom naplnení zásobníkov pred zimou, ktoré prispieva k špekuláciám na trhu a ďalšiemu rastu cien. Viac sa dočítate v článku…

11. 2. 2025

 

Domáca ťažba plynu posilňuje energetickú bezpečnosť a s OZE môže tvoriť synergie, tvrdí šéf MND

Hoci EÚ naďalej kladie dôraz na ďalšiu expanziu OZE a odchod od tradičných palív, hlasy o potrebe domácej európskej produkcie plynu neutíchajú. Jednou zo spoločností, ktorá ju presadzuje, je česká energetická skupina MND. Jej generálny riaditeľ Jiří Ječmen okrem iného tvrdí, že uprednostňovanie OZE a zvyšovanie domácej ťažobnej činnosti sa vzájomne nevylučujú, naopak, existujú medzi nimi silné a prirodzené synergie. Viac nájdete v článku…

5. 2. 2025

 

Equinor chce ďalej zvyšovať ťažbu plynu a ropy, ciele a výdavky na OZE redukuje

Nórska energetická spoločnosť Equinor v roku 2024 zvýšila ťažbu plynu z nórskeho kontinentálneho šelfu o 4 % a celosvetovo o 2 %. S ďalším rastom produkcie uhľovodíkov počíta aj v najbližších rokoch. Naopak, podobne ako iné veľké medzinárodné spoločnosti v sektore, Equinor znížil svoje ciele pre kapacitu OZE, ako aj pre investície v oblasti OZE a nízkouhlíkových riešení. Téme sa venoval článok…

10. 2. 2025

 

Významní európski odberatelia biometánu v deklarácii vyzvali na podporu jeho výroby a odbytu

Zásadná úloha biometánu pri dosahovaní cieľov Európy v oblasti klimatickej neutrality a zároveň zabezpečovaní globálnej konkurencieschopnosti kontinentu je leitmotívom Deklarácie odberateľov biometánu, ktorú iniciovala Európska bioplynová asociácia a podpísali významné európske spoločnosti zo sektorov cestnej aj lodnej prepravy, maloobchodu, výroby stavebných materiálov a iných. Dokument súčasne vyzýva na vyššiu podporu výroby a odbytu biometánu. Viac sa dozviete z článku…

12. 2. 2025

 

Globálny dovoz LNG sa v januári 2025 vyšplhá na najvyššiu úroveň za posledný rok, prispeje k tomu silný európsky import

Globálny dovoz LNG sa v januári 2025 vyšplhá na najvyššiu úroveň za posledných 12 mesiacov. Prispieva k tomu aj silný zimný dopyt z Európy, ktorý odčerpáva náklady paliva z Ázie, ktorá je jeho najväčším spotrebiteľom. Vzhľadom na rýchle vyprázdňovanie európskych zásobníkov počas aktuálnej vykurovacej sezóny a potrebu doplnenia zásob sa dá očakávať, že európske ceny budú vyššie ako ázijské, takže prílev LNG na starý kontinent zostane naďalej silný. Viac sa dočítate v článku…

29. 1. 20258. 7. 2023