NEWSLETTER 2/25

 
 
 

Milí čitatelia,

v druhom tohtoročnom vydaní newslettra Slovgas vás pozývame na konferenciu Plynová mobilita vo verejnej autobusovej doprave, ktorá má upriamiť pozornosť na komplexný prehľad o výhodách alternatívneho pohonu CNG v autobusovej doprave, nákladovej efektivite pri prevádzke a znižovaní emisií CO2 v mestách, ako aj informovanie o legislatívnych povinnostiach a finančnej záťaži kladenej na dopravné podniky v čase energetickej krízy a krízy mestských rozpočtov. Prinesieme aj viaceré reakcie na skončenie tranzitu zemného plynu cez Ukrajinu, ktorý môže pre Európu znamenať značné finančné náklady a riziko pre energetickú bezpečnosť.

Želám vám podnetné čítanie

Richard Kvasňovský, výkonný riaditeľ SPNZ

 
 
 

Z DIANIA V POSLEDNÝCH
TÝŽDŇOCH VYBERÁME:

 
 

Konferencia “Plynová mobilita vo verejnej autobusovej doprave”

Poskytnutie komplexného prehľadu o výhodách alternatívneho pohonu CNG v autobusovej doprave, nákladovej efektivite pri prevádzke a znižovaní emisií CO2 v mestách, ako aj informovanie o legislatívnych povinnostiach a finančnej záťaži kladenej na dopravné podniky v čase energetickej krízy a krízy mestských rozpočtov je cieľom konferencie “Plynová mobilita vo verejnej autobusovej doprave”, ktorú organizujú Slovenský plynárenský a naftový zväz a Združenie prevádzkovateľov hromadnej dopravy osôb v mestských aglomeráciách SR 28. januára 2025 od 9.00 do 13.00 h v konferenčnej sále Dunaj v budove SPP. Slovenskí a českí odborníci zo sektoru plynárenstva a autobusovej prepravy na podujatí predstavia aj súčasné možnosti financovania nákupu CNG autobusov z fondov EÚ a aktuálne potreby trhu. Účasť na konferencii je bezplatná, program a prihláška v tomto linku…

16. 1. 2025

 

Slovenská distribučná sieť je na vodík pripravená

Plynovody na Slovensku môžu oficiálne prepravovať, okrem zemného plynu a biometánu, už aj vodík. Na základe certifikácie distribučnej siete by sa tak v potrubiach postupne mohlo objaviť 5-10 % vodíka. Ide o významný krok smerom k dekarbonizácii plynárenstva. Viac sa dozviete vo videopodcaste Slovgasu...

10. 1. 2025

 

Šéf AZZZ T. Malatinský v liste V. Zelenskému vyjadril obavy z vysokých cien plynu a zhoršenia konkurencieschopnosti európskych firiem

Zastavenie ukrajinského tranzitu má zásadný vplyv na ceny zemného plynu, ktoré sú aktuálne neštandardne vysoké. Ak nedôjde k zásadnej zmene, negatívne dopady budú na európskych trhoch prítomné aj v blízkej budúcnosti. Ceny energií sú významným nákladom, ktorý ovplyvňuje konkurencieschopnosť slovenských aj európskych firiem. Ďalšia trhová destabilizácia a volatilita negatívne ovplyvňuje ich fungovanie. V liste ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému to uviedol prezident AZZZ Tomáš Malatinský. Viac sa dočítate v článku…

15. 1. 2025

 

NGW: Európa by sa mala vyvarovať krokov, ktoré ešte viac oslabia jej energetickú bezpečnosť a trápiacu sa ekonomiku

Európa by sa mala vyvarovať krokov, ktoré ešte viac oslabia jej už aj tak slabú energetickú bezpečnosť a trápiacu sa ekonomiku. V reakcii na návrh niektorých členských štátov EÚ, aby 16. Balík sankcií proti Rusku zahŕňal aj zákaz dovozu ruského potrubného plynu a LNG, to napísal portál Natural Gas World. Viac sa dozviete z článku…

15. 1. 2025

 

Nahradenie 5 % dopytu EÚ po plyne by mohlo byť nielen nákladné, ale aj v rozpore so snahou EK o reindustrializáciu

Tranzit ruského zemného plynu cez Ukrajinu sa 1. januára zastavil, keďže zmluva o tranzite na rok 2019 nebola obnovená ani predĺžená. Dôsledky výpadku ďalších zhruba 14 bcm z európskej bilancie sú teraz predmetom debát a analýz odborníkov na energetiku. Profesor parížskej Science Pro Thierry Bros sa domnieva, že zastavenie ukrajinského tranzitu a nahradenie uvedených ruských objemov vyjde Európu draho. Viac prináša článok…

3. 1. 2025

 

Rusko má alternatívy pre predaj svojho plynu po skončení ukrajinského tranzitu

Rusko síce prišlo o časť príjmov po tom, čo Kyjev uzavrel svoju prepravnú sústavu pre ruské dodávky, ale už má alternatívy predaja paliva, ktoré ju ochránia pred akýmikoľvek vážnymi ekonomickými dosahmi ukončenia ukrajinského tranzitu. Plánuje napríklad zvýšiť vývoz skvapalneného zemného plynu a zároveň presmerovať potrubný plyn v k iným odberateľom. Téme sa venoval článok…

8. 1. 2025

 

Echo24: Rusko môže koniec dodávok plynu cez Ukrajinu obchádzať cez tieňovú LNG flotilu aj terminál Jamal

Ukončenie ukrajinskej tranzitnej trasy pre ruský plyn pre Moskvu neznamená koniec jeho exportu do Európy. Jedným zo spôsobov je preprava po mori vo forme skvapalneného zemného plynu, ktorá je vzhľadom na zosilňujúce sa reštrikcie zo strany západných štátov realizovaná aj s pomocou takzvanej tieňovej flotile lodí. Viac sa dočítate v článku…

9. 1. 2025

 

Koniec ukrajinského tranzitu je zlou správou najmä pre stredoeurópsku ekonomiku, ľahostajnosť českých politikov pôsobí zvláštne

Koniec ukrajinskej tranzitnej trasy je zlou správou pre európsku, špeciálne stredoeurópsku, teda aj českú ekonomiku. Problémom je najmä jeho vplyv na európske ceny plynu, v súčasnosti 4 až 5-násobne drahšie ako v USA. Vo svojom komentári to píše Daniel Kaiser pre portál echoprime.cz, ktorý sa v tejto súvislosti venuje aj „ľahostajnému“ postoju českej politickej reprezentácie k tejto téme či možným ekonomickým a (geo) politickým motiváciám USA a Ukrajiny. Viac nájdete v článku…

10. 1. 2025

 

OMV bude od roku 2027 dodávať Uniperu plyn zo svojho čiernomorského projektu Neptun Deep, Rumunsko sa stane najväčším producentom v EÚ

Rakúska energetická spoločnosť OMV bude od roku 2027 dodávať nemeckému Uniperu 15 TWh zemného plynu zo svojho rumunského čiernomorského projektu Neptun Deep. Minulý týždeň o tom exkluzívne informovala agentúra Reuters s tým, že V prípade spustenia ťažby z poľa Neptun Deep sa Rumunsko stane najväčší producentom plynu v Európskej únii, ako aj jeho čistým vývozcom. Viac prináša článok…

13. 1. 2025

 

ICIS: Diverzifikácia zdrojov dodávok plynu je dôležitá pre energetickú bezpečnosť Európy, ale za cenu zvýšenej konkurencie s Áziou, vyšších cien a zraniteľnosti

Energetická bezpečnosť zostane pre Európu základom politiky a stratégie aj v roku 2025. Diverzifikácia zdrojov dodávok plynu je síce veľmi dôležitá pre jej energetickú bezpečnosť, ale za cenu zvýšenej konkurencie s Áziou v oblasti LNG, ktorá zvyšuje ceny a vytvára zraniteľnosť, najmä počas období vysokého dopytu po plyne, tvrdí vo svojej správe “2025 Key Trends Global Chemicals & Energy” analytická a poradenská spoločnosť ICIS. Téme sa venoval článok…

6. 1. 2025

 

EK musí dať jasnejšie usmernenia pre implementáciu existujúcich pravidiel cezhraničného obchodu s biometánom

Európska komisia musí poskytnúť jasnejšie usmernenia pre implementáciu existujúcich pravidiel cezhraničného obchodu s biometánom, aby podporila súdržný vnútorný trh, keďže niektoré členské štáty EÚ sa od týchto noriem odkláňajú. Tvrdia to Davide Rubini a Arthur Romano zo švajčiarskej energetickej a komoditnej spoločnosti Vitol. Viac o ich názoroch sa dozviete z článku…

7. 1. 2025

 

Nová vlna dodávok LNG môže viesť k prebytku na trhu, zvýšený dopyt by ho však mohol absorbovať

V najbližších rokoch sa na trhy dostane nová vlna dodávok LNG, keďže USA a Katar sa pripravujú na výrazné zvýšenie kapacity. Časť analytikov sa domnieva, že kým v prvej polovici tohto desaťročia boli trhy s LNG napäté, v druhej polovici môže dôjsť k veľkému prebytku tohto paliva na trhu. V prípade rastu dopytu po LNG v Ázii a Európe a dodatočného dopytu po elektrine z dátových centier by prípadný prebytok ponuky mohol byť absorbovaný rýchlejšie, ako sa doteraz predpokladalo. Viac sa dočítate v článku…

14. 1. 2025  28. 7. 2023