Milí čitatelia,
aj v poslednom tohtoročnom newslettri Slovgas máme množstvo zaujímavých a najmä aktuálnych článkov zo sveta plynárenstva, no v tomto čase by som chcel zdôrazniť niečo iné. Poďakovať za vašu priazeň v roku 2024 a zaželať vám príjemné a pokojné sviatky Vianoc v kruhu vašich najbližších. Po dobrom oddychu sa opäť prihlásime v Novom roku 2025, do ktorého vám želám veľa zdravia a úspechov.
Príjemné čítanie,
Richard Kvasňovský, výkonný riaditeľ SPNZ
Z DIANIA V POSLEDNÝCH
TÝŽDŇOCH VYBERÁME:
Deklarácia: SPP s partnermi podporujú zachovanie tranzitu plynu cez územie Ukrajiny
Významní dodávatelia a prepravcovia energií, dôležité obchodné zväzy a veľkí priemyselní odberatelia z Maďarska, Rakúska, Talianska a Slovenska vrátane SPP, a.s., eustream, a.s. či Republikovej únie zamestnávateľov podporujú pokračovanie tranzitu plynu cez Ukrajinu a zachovanie jej plynárenskej infraštruktúry ako najvýhodnejšieho riešenia nielen pre odberateľov plynu v Európe, ale aj pre samotnú Ukrajinu. V tejto súvislosti podpísali Deklaráciu o podpore prepravy plynu cez územie Ukrajiny. Viac sa dozviete z článku…
17. 12. 2024
Hlavným zdrojom zemného plynu pre EÚ je Nórsko, LNG je jedinou možnou náhradou ruského plynu
V roku 2024 sa ukazuje, že LNG už nie je hlavným zdrojom pokrytia európskej spotreby. Tým je nórsky plyn a LNG vďaka svojej výraznej flexibilite môže byť dôležitým doplnkom a jedinou možnou náhradou ruského plynu. K lepšej situácii z hľadiska ponuky na trhu môže dôjsť najskôr o dva roky. Analytik EGÚ Brno Michal Kocůrek sa týmto aj ďalším témam venoval v podcaste Otvorene o plyne…
9. 12. 2024
SPNZ na záver roka tradične ocenil autorov najlepších diplomoviek a článkov z oblasti plynárenstva
Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ) na záver roka tradične ocenil kvalitu diplomových prác s problematikou plynárenstva, ako aj najlepšie články uverejnené v časopise SLOVGAS. Odovzdávanie ocenení úspešným autorom sa uskutočnilo pri príležitosti zasadnutia Rady SPNZ. Viac prináša článok…
5. 12. 2024
R. Ňukovič sa stal členom predstavenstva Pre-ENNOH – iniciatívy budúcich prevádzkovateľov vodíkových prepravných sietí EÚ
Generálny riaditeľ spoločnosti Eustream a prezident SPNZ Rastislav Ňukovič sa stal členom predstavenstva Pre-ENNOH – iniciatívy budúcich prevádzkovateľov vodíkových prepravných sietí EÚ. Cieľom iniciatívy je realizácia prípravných prác potrebných pre to, aby ENNOH (Európska sieť prevádzkovateľov vodíkových sietí) mohla v rokoch 2025 a 2026 plniť regulačné úlohy stanovené balíkom legislatívy o trhu s vodíkom a dekarbonizovaným plynom. Viac nájdete v článku…
12. 12. 2024
Dohoda o pokračovaní ukrajinského tranzitu je dosiahnuteľná, potrebná je ochota Ukrajiny, politická podpora dotknutých štátov EÚ aj neodmietavý postoj EK
Dohoda umožňujúca pokračovanie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu po skončení platnosti súčasného kontraktu 1. januára 2025 je stále dosiahnuteľná. Vo svojej analýze „Tranzit ruského plynu cez Ukrajinu: Podmienky pre pokračovanie po roku 2024“ to konštatuje Oxfordský inštitút pre energetické štúdie (OIES), ktorý sa v dokumente venuje najdôležitejším predpokladom pokračovania prepravy. Viac sa dočítate v článku..
16. 12. 2024
OMV vypovedala svoju dlhoročnú zmluvu o dodávkach plynu s Gazprom Exportom pre zásadné porušenia zmluvných povinností
Rakúska OMV 11. decembra 2024 vypovedala svoju dlhoročnú zmluvu o dodávkach zemného plynu so spoločnosťou Gazprom Export s odvolaním sa na „viaceré zásadné porušenia zmluvných povinností“ zo strany ruskej spoločnosti. Vypovedaním zmluvy sa ukončil spor medzi oboma stranami, ktorý bol dôsledkom rozhodnutia spoločnosti Gazprom Export zo septembra 2022 zastaviť dodávky zemného plynu pre nemeckú divíziu OMV v rozpore s platnou zmluvou. Viac nájdete v článku…
11. 12. 2024
Neistota okolo nemeckého neutralizačného poplatku zvyšuje riziko drahšieho plynu pre susedné štáty
Rozpad nemeckej vládnej koalície môže oddialiť prijatie zákona o zrušení tzv. neutralizačného poplatku za skladovanie plynu pre zahraničných odberateľov od budúceho roka a zvýšiť napätie vo vzťahoch so susednými európskymi krajinami, ktoré budú v prípade zachovania poplatku čeliť vyšším cenám plynu, ak k nim bude prúdiť z Nemecka. Neistota z vývoja v tejto otázke negatívne ovplyvňuje aj dianie na trhoch a uzatváranie obchodov. Téme sa venoval článok…
6. 12. 2024
Ceny plynu na kľúčových trhoch rastú, chladné počasie a znižujúce sa zásoby prispejú k ich ďalšiemu zvýšeniu aj v roku 2025
Ceny zemného plynu v Ázii, Európe a Severnej Amerike sa v roku 2024 zatiaľ zvýšili približne o 30 % až 50 % a zdá sa, že v nasledujúcich mesiacoch budú naďalej rásť, pretože predpovede chladného počasia vyvolávajú vyšší dopyt po vykurovaní v kľúčových spotrebiteľských centrách. Aktívne dopĺňanie rýchlo sa znižujúcich zásob plynu v Európe a Ázii by podľa neho tiež malo podnietiť silný dopyt po plyne, aj keď v týchto regiónoch prevládne mierne počasie. Viac sa dočítate v článku…
5. 12. 2024
Moldavsko čelí ďalšej energetickej kríze a potrebuje pomoc Ukrajiny
Moldavsko už dva roky nenakupuje plyn od ruského Gazpromu, ale jeho energetická závislosť od Ruska zostáva značná, ako dokazujú nedávne udalosti v krajine. Bublajúca energetická kríza v krajine by mohla prerásť do politickej. Otázkou okrem iného zostáva, prečo má Rusko záujem o vývoj situácie v Moldavsku a kto môže Kišiňovu pomôcť. Viac sa dozviete z článku…
11. 12. 2024
EBA: Výroba biometánu v EÚ v roku 2023 vzrástla o 21 %, pre udržanie rastu budú kľúčové investície aj optimalizácia trhu a regulácie
Úroveň výroby bioplynu a biometánu v Európe dosiahla v roku 2023 približne 7 % spotreby zemného plynu. Pre udržanie rastu bioplynov na starom kontinente budú kľúčové pokračujúce investície a optimalizácia trhových a regulačných podmienok. Vyplýva to z najnovšej štatistickej správy Európskej bioplynovej asociácie. Viac o jej zisteniach nájdete v článku…
8. 12. 2024
Správa ACER-u prináša triezvejší pohľad na pokrok EÚ v oblasti vodíka
EÚ čaká pri dosahovaní ambicióznych cieľov v oblasti vodíka z obnoviteľných zdrojov energie do roku 2030 ťažký boj. Vyplýva to z prvej správy o monitorovaní trhu, ktorú minulý mesiac zverejnila Agentúra EÚ pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky (ACER). Správa odhaľuje veľký rozdiel medzi súčasným pokrokom a stanoveným cieľom dosiahnuť do konca desaťročia spotrebu zeleného vodíka na úrovni 20 mil. ton ročne. Téme sa venoval článok…
17. 12. 2024
Vývoz LNG z USA sa v roku 2024 vyšplhá na nové maximum, jeho rast v roku 2025 nie je zaručený
Vývoz LNG z USA sa v roku 2024 vyšplhá na nové maximum, keďže rekordná domáca ťažba zemného plynu podporila už desiaty rok po sebe rast objemu v lukratívnom sektore vývozu LNG. Pokles cien plynu v končiacom sa roku priniesol však a zníženie ziskov amerických exportérov. V roku 2025 by sa mala karta obrátiť. Vzhľadom na cenovú citlivosť niektorých ázijských odberateľov a otázny vývoj európskej ekonomiky však ďalší rast celkového objemu vývozu LNG nie je v budúcom roku zaručený. Viac sa dočítate v článku…
18. 12. 2024
Cieľ udržať globálne otepľovanie na 1,5 °C je chiméra, Európa by si mala prestať klásť nerealistické a sebapoškodzujúce ciele
Predstava Európy o rýchlom znižovaní globálnych emisií nie je reálna. Aj intenzívna dekarbonizácia EÚ ledva vykompenzuje indický emisný prírastok a celý rozvojový svet jednoducho neutiahne. Planéta sa bude otepľovať oveľa rýchlejšie, než sa dohodlo pri podpise Parížskej dohody. Asi dvakrát rýchlejšie, keď to dobre dopadne. Pre český ekonomický server Hrot 24 to napísal hlavný analytik Miroslav Zámečník. Viac nájdete v článku…
13. 12. 2024